sobota, 15 stycznia 2000

Pytania i odpowiedzi

Podczas kilkuletniej pracy jako fotograf ślubny, na róznych jej etapach kontaktu z Klientem zadawanych jest wiele pytań. Część z tych pytań często się powtarza i dotyczy zarówno szczegółów oferty, sposobu pracy, logistyki etc. Postanowiłem wybrać te najczęściej pojawiające się pytania i w formie FAQ przedstawić część z nich.

 • Kiedy i w jakiej formie należy rezerwować termin - reportaż ?
Na pytanie "kiedy ?" nie ma dobrej odpowiedzi ponieważ terminy u mnie rezerwowane są 1,5 roku przed ślubem a czasem kilka miesięcy przed ślubem. Na pewno najwcześniej rezerwowane są terminy sobotnie w najbardziej popularnych miesiącach (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień), w szczególności "okrągłe" daty np. 7.07.2007 :) .
Staram się nie rezerwować terminów z wyprzedzeniem większym niż 1,5 roku.
Czasami zdarza się tak, że wcześniej zarezerwowany termin zwalnia sie ze względu na rezygnacje Klientów. Są to jednak przypadki sporadyczne.

W przypadku moich usług rezerwacja terminu polega na podpisaniu umowy i wpłacie zadatku w wysokości 20% wartości wybranego pakietu.
 • Czy termin sesji w plenerze należy zarezerwować na konkretną datę ? Co będzie jeżeli będzie padał deszcz ?
Mam taki zwyczaj, że termin sesji plenerowej określam w umowie jako przedział czasu - najczęściej jest to tydzień (5 dni) . Natomiast konkretny dzień wybierany jest już później, po podpisaniu umowy gdy mozna prognozować jaka będzie pogoda. Zazwyczaj jest to kilka dni przed planowana sesją plenerową. Jeżeli z przyczyn od nas niezależnych okaże się, że pogoda psuje się w dniu planowanej sesji wówczas sesja przekładana jest na inny dzień dogodny dla obu stron.

Uwaga. Planując sesję plenerową w innym dniu (nie w dniu ślubu) należy zwrócić uwagę na jaki okres wypożyczacie sukienkę ślubną. Należy również pamiętać, szczególnie w przypadku ślubów jesiennych, że przekładanie sesji na późniejsze terminy jest związane z ryzykiem coraz mniej sprzyjającej pogody.

Podsumowując, pamiętajcie że w deszczu też wychodzą fajne zdjęcia :)
 • Jak się zachowywać w dniu ślubu, na co zwrócić uwagę aby zdjęcia wyszły jak najładniejsze ?
Pamiętajcie, że  dniu slubu zdjęcia powinny mieć charakter reportażowy, powinny przede wszystkim być autentyczne i jak najlepiej pokazywać autentyczność tego dnia. Tylko takie zdjęcia z perspektywy czasu będą się najlepiej oglądały.
Ważne jest więc aby podczas ślubu nie zwracać uwagi na obecność fotografa, być na ile to możliwe naturalnym i przede wszystkim cieszyć się każda chwilą.
 •  Nie potrafimy pozować, nie wiemy jak się zachować podczas pleneru, ...a przede wszystkim gdzie ten plener mamy zrobić ?
Po kolei :) Przede wszystkim wyznaje taką zasadę, która sprawdza się w praktyce. Najważniejsi podczas pleneru są ludzie ich naturalność, uczucia ...tzw. chemia :)
Na drugim miejscu stawiam "fajne" światło, co w cale NIE oznacza, że z nieba musi się lać żar a niebo powinno być błękitne. "Fajne" światło do fotografii ludzi to światło zastane kilka godzin (2-3) godz. przed zapadnięciem zmroku albo tuż po wschodzi słońca, ale nie tylko.... bo "fajne" światło moze byc przed burzą, albo zaraz po burzy, w tak zwanej "niebieskiej godzinie" w połączeniu ze światłem latarni, może być równiez w południe w upalny dzień, ale sączące sie przez korony drzew, a także w mglisty wilgotny dzień... . W sprawie światła powinniście zaufać fotografowi, który w zależności od pory roku, wie gdzie szukać "fajnego " światła :)
Na trzecim miejscu w kategoriach recepty na udaną sesję plenerową stawiam miejsce. Czyli zakładając że mam naturalną, dobrze nastawiona parę oraz dzień z "fajnym" swiatłem możemy się zastanowić nad odpowiednim miejscem, w którym przede wszystkim Wy będziecie się dobrze czuć (to miejsce nie może Was krępować), będzie pasowało do Was (waszych strojów, temperamentów) i bedzie odpowiadało Waszym wyobrażeniom o wymarzonej sesji slubnej :). Jestem otwarty na nowe ciekawe miejsca, które zazwyczaj wybieram z Klientami wspólnie biorąc pod uwagę powyższe czynniki , ale także poznając Was i Wasze zainteresowania. Jestem tez otwarty na nowe wyzwania, którymi mogą być ciekawe miejsca, ...nie tylko w Polsce :)
 • No tak wszystko fajnie, ....ale ja przecież fatalnie wychodzę na zdjęciach, jestem mało fotogeniczna, ...czy masz na to jakąś radę ?
No tak :) Ale dlaczego tak twierdzisz ? Jeżeli dotychczas nie miałaś sesji fotograficznej nie jesteś w stanie ocenić swojej fotogeniczności. Pamiętaj, że fotograf widzi więcej niż przeciętny fotograf amator. Każda osoba fotografowana, może być widziana z różnej perspektywy, z różnych kątów i zapewniam, że każdemu można zrobić dobre zdjęcia. Bardzo uogólniając, każdy ma ten swój lepszy profil :)
 • Jak Ci się pracuje z kamerzystami i czy mógłbyś kogoś polecić ?
Z biegiem czasu, nabierając coraz szerszego spojrzenia na branże ślubną , potrzeby Par Młodych nabieram coraz większego dystansu do otoczenia i staram sie je traktować jako czynnik kreatywny. Również kamerzysta jest częścią Waszego ślubu poprzez co staje się częścią reportażu. Z perspektywy czasu jedynym warunkiem dobrej współpracy jest jak najmniejsza ingerencja przez otoczenie w scenariusz ślubu. Czym jest jej mniej tym zdjęcia wyglądają bardziej autentycznie.

Nie unikam równiez z kamerzystami podczas sesji plenerowej, chociaż nie będę ukrywał, w moim subiektywnym odczuciu podczas takiej sesji przy dodatkowym udziale kamerzysty osoby fotografowane są bardziej skrępowane i na pewno trudniej jest o stworzenie bardziej intymnej atmosfery.

Nie uznaje natomiast udziału w sesji plenerowej, która jest wykonywana pod potrzeby kamerzysty a fotograf jest na drugim planie i jest jedynie do niej dodatkiem. Przez wzgląd na efekt końcowy , który chcę uzyskac odmawiam udziału w takich sesjach.

Dobrze współpracuje mi się z wieloma kamerzystami natomiast tych polecanych można poznać zaglądając tutaj
 • W Twojej ofercie jest kilka pakietów, czy można je zmieniać i zbudować własny pakiet ?
Oczywiście, nie ma z tym problemu. Należy określić zakres zlecenia i wówczas dokonuję wyceny Pakietu Klienta
 • Jak można poznać ceny pakietów, potwierdzić dostępność terminu ?
Wszystkie te informacje można otrzymać pisząc do mnie maila marcin@marcindryl.com określając datę slubu oraz miejsce. Wówczas przesyłam pełną ofertę z cenami. Na szybko termin można potwierdzić telefonicznie pod numerem 665 346 000.
 • Czy zmawiając u Ciebie usługę otrzymujemy również album ze zdjęciami ?
 Oczywiście wykonuję również albumy (zarówno tradycyjne wklejane jak i fotoalbumy) jest to jednak opcja dodatkowa, z której można skorzystać zamawiając ją przy podpisaniu umowy na wykonanie zdjęć, ale również można się zdecydować już po otrzymaniu zdjęć

 •  W Twojej ofercie jest możliwość wykonania zdjęć narzeczeńskich . Po co właściwie sa te zdjęcia ? Czy to niej jest jakaś nowa moda bez uzasadnienia ?
 Na pewno jest coś nowego, być może nawet jest to efekt pewnej nowej mody. Zdjęcia narzeczeńskie mają jednak moim zdaniem głębsze uzasadnienie. Przede wszystkim:
- pozwalają "oswoić" się z aparatem, fotografem , poznać jak pracuje i czego oczekuje. Łatwiej jest juz potem podczas ślubu i sesji ślubnej w plenerze,
- ze zdjęć wykonanych podczas sesji narzeczeńskiej można przygotować oryginalne zaproszenia na ślub
- jest to również materiał do wykonania oryginalnej, spersonalizowanej Księgi Gości  
- można również wręczyć Rodzicom podczas podziękowań wspaniały prezent w postaci albumu ze zdjęciami z Waszej pierwszej sesji 
Niezależnie od pomysłu na wykorzystanie zdjęć z takiej sesji na pewno zrobicie niezapomniane wrażenie na Waszych gościach, którzy już przed ślubem  (zaproszenia) lub w trakcie ślubu (księga gości) będą mogli oglądać zdjęcia z Wami roli głównej.
 • W Twojej ofercie znajduje się określenie "kredyt odbitki w cenie usługi" czy są to dodatkowe opłaty poza pakietem ?
Oczywiście nie . Kredyt na odbitki jest to kwota juz zawarta w cenie pakietu, którą należy wykorzystać zamawiając odbitki na papierze. Jest to konkretna kwota zamiast określonej liczby odbitek w cenie pakietu , dzieki czemy możecie zamówic odbitki w dowolnym formacie (zgodnie z cenami jednostkowymi poszczególnych formatów określoonymi w ofercie) dostosowanym np. do rozmiaru albumu który posiadacie.
 • Czy podpisując z Tobą umowę mamy gwarancję, że to Ty będziesz wykonywał zdjęcia na naszym ślubie ?
Zdecydowanie tak. Nie wysyłam na zastępstwo innych fotografów. Termin slubu jak i termin pleneru rezerwuje tylko dla jednej pary. Macie więc gwarancję, że ja bede robił zdjęcia, .....oczywiście wykluczając przypadki losowe gdy fizycznie nie bede zdolny do pracy (zlamanie nogi, choroba etc.)
 • No wlaśnie a co będzie jeżeli zachorujesz, nie bedziesz w stanie zrobic nam zdjęć ? Czy zostaniemy na lodzie ?
Rzeczywiscie, należy mieć świadomoć, że takie przypadki mogą się zdarzyć. Jeżeli fizycznie z przyczyn obiektywnych nie będę mógł wykonać zdjęć podczas Waszego ślubu oczywiscie nie zostawię Was na lodzie. Będę się starał pomóc w znalezieniu zastępstwa. Mam wielu znajomych fotografów, należę do dwóch for internetowych, które min. pozwalają rozwiazywac podobne sytuacje przez koleżeńską pomoc. Umowa, która podpisujemy jest tak skonstruowana, że oczywiście Wy decydujecie czy zastępstwo, które Wam przekażę zaakceptujecie.
 • A co się stanie jezeli popsuje Ci się aparat ? Czy może to oznaczać, że zostaniemy bez zdjęć ?
Staram sie zachować wszystkie środki bezpieczeństwa ufając rzeczom martwym na tyle na ile pozwala zdrowy rozsądek. W praktyce oznacza więc to, że pracuje na zdublowanym sprzęcie (dwa aparaty, kilka obiektywow, kart, batereii etc,.). Dodatkowo podczas wesela staram sie w wolnych chwilach od razu archiwizowac zdjęcia na dodatkowym nośniku. Od tego momentu Wasze zdjęcia zawsze przechowywane są w dwóch kopiach na niezależnych nosnikach, aż do momentu przekazania Wam gotowego materiału. Nawet wówczas jeszcze przez jakiś czas przechowuje Wasz materiał, więc gdyby sie stalo coś z Wasza kopią zdjęć zawsze możecie sie ze mna skontaktowac i poprosic o kopię.

0 komentarze:

Archiwum

Obserwatorzy

  © Blogger template 'Photoblog' by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP